Yapay Zeka Teknolojisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Teknoloji ve Bilim alanlarında çeşitli dallarda uzman kişilerin üstün bir çalışma prensibi ile bir ekip olarak çalışmalarının ürünleri olan yapay zeka teknolojisini günümüzde birçok kişi tartışmalı bir konu olarak gözüküyor, lakin bu teknolojilerden hayatımızda büyük oranda yararlanmaya başlamış ve faydaları görmeye başlamış bir konumdayız.   

Yapay zeka teknolojileri günümüzde; ses tanıma, doğal dil işleme ve görüntü işleme gibi alanlar başta olmak üzere, çeşitli teknoloji dallarında kullanılmaktadırlar. Daha ayrıntılı bir şekilde açıklamak gerekirse;

Ses tanıma alanını incelediğimiz takdirde yapay zekâların artık bizim sesinizi algılamakla kalmayıp bize cevap verdiği verdiğini görebiliriz. Örnek olarak bilgisayarınızın sesinizi algılaması, bu seslerin harflere ve mantıklı kelimelere dönüştürülmesi hatta size cevap verilmesini verebiliriz. Sadece bu örnek ile incelediğimiz taktirde bile yapay zekanın nasıl bir ilerleme ve önem arz ettiğini görebilirsiniz. Ses tanıma alanında kullanılan Yapay Zeka Eğitimleri ve teknolojileri artık sadece akıllı telefonlar ile kısıtlı kalmayıp hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkmaktadır.

Görüntü işleme alanını incelediğimiz takdirde ise karşımıza direkt olarak sürücüsüz araçlar çıkmaktadır. Sürücüsüz araç teknolojisinde yapay zeka teknolojileri temel yapı taşıdır. Sürüsüz araç içerisinde bulunan görüntü işleme yapay zeka teknolojisi ile pikseller kodlara dönüştürülüyor ve araç insanları, hayvanları, trafik ışıklarını, uyarı levhalarını özetle bulunduğu mekanı algılayabiliyor.

Doğal dil işleme alanında çeşitli alt başlıklar ve kullanım alanları mevcuttur. En basit şekilde örnek vermek gerekirse Google ve benzeri arama motorlarında bulunan ‘Bunu mu demek istediniz’ gibi cümlelerin yer aldığı algoritmaların geliştirilmesinde kullanılıyor.

Yazımızı özetlemek gerekirse; yapay zekâ teknolojilerine karşı olsanız bir insan dahi olsanız, bilinçli bir şekilde bu teknolojilerden yararlanmaya devam ediyorsunuz ve zorunlu bir şekilde edeceksiniz. Çünkü çağ değişiyor, artık insan gücüne karşı istek azalıyor ve beraberinde teknolojik ürünlerde tamamen değişiyor.  Yeni çağlara uyum sağlamak insan yapısının doğasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir