Avcılık Sanatı

balık avı

Tüfek ile Av

Avcılık sanatı, insanın bir çeşit doğaya yönelmesi ve bunu yaparken de havalı tüfek çeşitleri başta olmak üzere birçok tüfek ve ekipmanlar ile işi sportif bir aktiviteye dönüştürmesi ile tanımlanabilmektedir. İşin içerisine tüfek ve av girdikten sonra özellikle erkekler tarafından ilgi ile beklene ve uygulanan bir spor branşı olarak karşımıza çıkmaktadır. Avcılığın da tıpkı bir trekking ya da kamp kurma gibi doğa sporlarından hiçbir farkı bulunmamaktadır. Aslına bakılırsa geçmişten günümüze kadar gelen sistemde avcılık ile ilk olarak insanoğlunun mecburi olarak ilgilendiğini görebilmekteyiz.

Hayatta kalma mücadelesine yönelik olarak çeşitli şekilde silahlanmayı bularak güçlü olanın zayıf olanı avlaması olarak düşünebiliriz. Ayrıca bunu hayvanlar üzerinde yemek olarak düşündüğümüz zaman da avcılık hiç de sanıldığı gibi yabani bir kavram değildir. İnsanoğlunun mecburi olarak ilk zamanlarda yapmış olduğu şeyler günümüzde hobi olarak kendini bulmuştur.

Balık Avı Malzemeleri

Özellikle erkeklerin ilgi gösterdiği av merakına birçok kategoriyi eklemek mümkündür. Avcılık denildiği zaman ilk akla gelen doğada silah ile vurulan hayvanlar gelse de balık avı da avcılık kategorisine girmektedir. Her avcılığın kendine özgü ekipmanları bulunduğu gibi balık avlamak için de özel ekipmanlar gereklidir.

Ülkemizde genellikle olta balıkçılığı ya da zıpkın balıkçılığı ile balık avlama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu avcılık sanatı insanda bir hobi ve tutkuya dönüşmüştür. İnsanın içinden gelen var olma içgüdüsünün aslında tam anlamı ile temelini oluşturmaktadır. Balık avlamak insanlara oldukça normal gelebilirken öte yandan diğer avcılık türleri vahşet içeriyor gelebilmektedir. Halbuki avcılık denildiği zaman bütün av hayvanlarını içinde barındıran ve son derece yaşamın içinde bulunan normal bir olgudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir